Официјално, Пиоли нов тренер на Милан

Од:

Калчолигашот Милан денеска го промовира новиот тренер Стефано Пиоли. Тој на функцијата го наследи Марко Џампаоло кој претходно беше разрешен.

Договорот е дизајниран за две години. Финансиските детали за трансакцијата не се обелоденети.

Според извештаите на италијанските медиумите, платата на Пиоли ќе изнесува 1,5 милиони годишно, а во случај да избори учество во европски натпреварувања следната сезона, ќе изнесува два милиони.

Во својата кариера 53-годишниот Пиоли беше тренер и на: Интер, Лацио, Болоња, Парма, Киево, Палермо, Сасуоло. Негов последен клуб беше Фиорентина.

Во моментов Милан е на 13.место во Серија А со девет бода од можни 21.

Би можело да ве интересира

Гасперини: Аталанта можеше да постигне повеќе голови

Ана Ололовска

Пиоли: Златан се лути затоа што можеше да одигра подобро

Ана Ололовска

Милан му го нанесе на Торино петтиот последователен пораз

Ана Ололовска

Јанг: Интер се уште е во шампионската трка

Ана Ололовска

Лацио го совлада Интер нанесувајќи му го првиот пораз по 16 натпревари

Ана Ололовска

Италијански медиуми: Милан ќе го откупи Ребиќ од Ајнтрахт

Предраг Петровиќ