Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Од:

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик.

Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил дека ќе учествува во двата подготвителни натпревари за „Ролан Гарос“.

Се очекува 38-годишниот Швајцарец да игра само на „Ролан Гарос“, кој започнува на 24 мај, за време на сезоната на земја.

Би можело да ве интересира

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер: Бев просечен ученик

Предраг Петровиќ

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Драган Поповски

Таткото на Ѓоковиќ: Новак ќе го стигне Федерер по Гренд-слем титули уште оваа година

Драган Поповски