Официјално: Челси се засили на голманската позиција

Од:

Челси официјално објави привлекување на нов голман – Едвард Менди од Рен. Сенегалецот доаѓа на „Стемфорд Бриџ“ поради слабата форма на сегашниот актуелниот носител Кепа Аризабалага, кој прави многу грешки. „Сините“ ќе платат 25 милиони евра, а самиот играч се вврза за клубот за пет сезони.

Менди е осмиот нов играч во Челси ова лето по Хаким Зиеш, Тимо Вернер. Ксавиер Мбујамба, Бен Чилвел, Тиаго Силва, Маланг Сар и Каи Хаверц.

Дваесет и осум-годишниот голман доаѓа по препорака на лондончанската легенда Петер Чех, кој е и спортски директор на клубот. Пред 16 години, Чехот го направи истиот трансфер – од Рен во Челси.

Менди е роден во Франција, но избра да игра за Сенегал, татковината на неговата мајка. Неговиот татко е од Гвинеја-Бисао.

Би можело да ве интересира

Челзи ќе го праќа Кепа на позајмица во Шпанија

Ана Ололовска

Артета: Одлуката за повлекување на Озил од составот е донесена исклучиво од фудбалски причини

Ана Ололовска

Клоп информира за повредата на Мане

Ана Ололовска

Жоржињо: За мене ќе биде чест да играм со Чех, претходно ова можев да го направам само на плејстејшен

Ана Ололовска

Алегри e можна замена за Лампард во Челзи

Жарко Настоски

Озил се налути откако не го вклучија во составот на Арсенал за Премиер лигата

Жарко Настоски