Одземена организацијата на Европското првенство во велосипедизам на Белорусија

Од:

Европската велосипедска унија (UEC) и ја одзеде на Белорусија организацијата на претстојното Европското првенство наведувајќи ја како причина „актуелната меѓународната состојба“ во контекст на затегнувањето во односите меѓу земјите членки на Европската унија и официјален Минск.

Европската унија неделава го затвори воздушниот простор за авиони од Белорусија и најави дополнителни санкции, како одговор на приземјувањето во Минск на авионот на компанијата „Рајанер“ што леташе на релација Атина – Вилнус и апсењето на белорускиот опозициски новинар и блогер Роман Проташевич.

UEC дополнително соопшти дека бара алтернативно решение за организација на Европското првенство, на што уследи експресна понуда литванските власти.

– Литванија е подготвена да го организира натпреварувањето, соопшти синоќа литванската премиерка Ингрид Шимоните.

Во својот одговор, UEC наведе: „Драга премиерка, би биле среќни да го реализираме вашиот предлог“.

Настапот на Европското првенство во велосипедизам, што од 23 до 27 јуни требаше да се одржи во Белорусија, најпрво го откажа Германија, а кратко потоа и се приклучи и Холандија.

Би можело да ве интересира

Хронометар велосипедска трка во Маврово

Ана Ололовска

Планинска велосипедска тура „Осоговска авантура“ од Пониква до Царев Врв

Ана Ололовска

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“

Ана Ололовска

Формиран нов велосипедски клуб „Феникс сајклинг тим“ – Тетово

Ана Ололовска

Македонски маунтинбајк тим првпат на престижната ,,4 Острови”

Ана Ололовска

Дуња Иванова е државна првенка во велосипедизам

Жарко Настоски