Одржано првото државно првенство во пинг понг за 2022 година

Од:

Овој викенд се одржаа првото Државно Првенство за оваа 2022 година и тоа во категорија кадети/ки помлади од 15 години. Првенството се одржа на 6 март во Струмица, а учество земаа околу 40 играчи.

dobivaj vesti na viber

Кај момчињата во тесна борба победи Лука Стојчев член на екипата ППК Шампион Фа од Штип.

1. Лука Стојчев – ППК Шампион Фа
2. Александар Јакимовски – ППК Крива Паланка
3. Андреј Стојановски – ППК Крива Паланка и Лука Дворник – ППК Рисови

Кај девојките изненади малата Фани Јовановска од ППК Крушево која со само 13 години го освои ова државно првенство.

1. Фани Јовановска – ППК Крушево
2. Изабела Ковачовска – ППК Берово
3. Моника Стајковска – ППК Берово и Матеја Смолиќ – ППК Рисови

На 5 март, исто во Струмица се одржа и првиот Телеком Мастерс бодовен турнир во конкуренција сениори/ки помлади од 21 година.

Победници на овој турнир се:

Мажи
1. Дамјан Стојчев – ППК Шампион Фа
2. Александар Јакимовски- ППК Крива Паланка
3. Теодор Волкановски – ППК Крушево и Лука Стојчев – ППК Шампион Фа

Жени:
1. Ана Стојановска – ППК Крива Паланка
2. Изабела Ковачовска – ППК Берово
3. Васе Богоеска – ППК Крушево и Софија Хасану – ППК Крушево

Би можело да ве интересира

Отворени меѓународните турнири во пинг -понг и голбал за спортисти со телесен инвалидитет и лица со оштетен вид

Ана Ололовска

Одиграни 4 кола од регуларниот есенски дел од пингпонгарската Супер лига – мажи и Прва лига мажи

Ана Ололовска

Пингпонгарската лига продолжува

Ана Ололовска

Започна пинпонгарската лига во Македонија

Ана Ололовска

Успешно завршен првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022”

Ана Ололовска

Берово домаќин на првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022“

Ана Ололовска