Одржан онлајн состанок на бордот на директори на ИТКФ

Од:

Бордот на директори на Светската карате федерација ИТКФ во текот на вчерашниот ден одржа онлајн состанок на кој учество зема и македонскиот каратист Дејан Недев.

– Се разговараше за настанатата ситуација со Ковид 19 и беше одлучено да поради безбедност и здравје на каратистите во светот, сите предвидени настани за оваа година се одложат за наредната година. Беа донесени многу важни одлуки за развојот на традиционалното карате во светот и беа формирани и одобрени неколку комитети и комисии кој ќе работат во интерес на ИТКФ, информираа од МТКФ.

Се избраа неколку комисии и комитети, во нив од нашата ќе членуваат Венцислав Недев (во техничкиот комитет и на шихан-каи комитетот) и Дејан Недев (во комитетот на спортисти актуелни и поранешни светски шампиони).

Доколку до крајот на годината се подобри ситуацијата со пандемијата можно е да се одржат континенталните шампионати во Европа, Африка, Америка, Азија и Океанија, а светскиот ИТКФ шампионат е предвиден за 2022 година во Европа.

Би можело да ве интересира

Саздовска и Стојанов најуспешни на Државниот онлајн шампионат во традиционално карате

А1он

Стојанов и Саздова победници на онлајн шампионатот во кати во традиционално карате

Ана Ололовска

Тренинзите на најдобрите македонски каратисти достапни на „you tube“ каналот на КФМ

Ана Ололовска

Еспинос: Карате светот обединет околу исти цели

Ана Ололовска

Недеви почнаа со одржување карате тренинзи онлајн

Ана Ололовска

Одложен квалификацискиот олимписки турнир во карате

А1он