Одложена сезоната на земја

Од:

Сезоната на земја е одложена, потврдија од АТП. Причината за ова е пандемијата на КОВИД-19. Професионалниот тенис ќе биде обновен најрано на 8 јуни 2020 година кога ќе започнат натпреварите на трева.

dobivaj vesti na viber

Отвореното првенство на Франција требаше да се одржи помеѓу 24 и 7 јуни, а новите датуми беа објавени вчера за евентуално одигрување – 20 септември-4 октомври.

Традиционално, сезоната на земја завршува со финалето на Ролан Гарос во Париз. Во јуни, стартува сезоната на трева за мажи и жени пред Вимблдон. Турнирите во Лондон, Штутгарт, Истбурн, Хале, Мајорка и Хертогенбош треба да се одржат во истиот месец. Отвореното првенство на Велика Британија треба да започне веднаш по нив.

– Внимателно ја испитавме тековната состојба, имајќи го предвид КОВИД-19. Сите турнири за земја на АТП и ВТА се откажани оваа пролет. Тука се вклучени машките и женски турнири во Мадрид и Рим, Минхен, Есторил, Женева, Стразбур, Рабат и Лион, соопштија денеска од АТП.

Светската ранглиста кај мажите и жените ќе биде замрзната за време на периодот, во кој не се спроведуваат турнири.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ