Одиграни три натпревари од 17.коло во Лига 1

Од:

Во Француското фудбалско првенство на распоредот се натпреварите од 17.коло, а три дуели се одиграа синоќа во кои две победи постигнаа домашните екипи и една гостинските.

Ница и Лил освоија по три бодови на свој терен, додека ПСЖ беше убедлив на гостувањето кај Валенсиен.

Постигнати се следниве резултати: Ница – Рен 1:0, Валенсиен – ПСЖ 0:4 и Лил – Тулуз 2:0.

Шест средби од оваа рунда во Лига 1 се закажани за вечерва. Од 19 часот играат: Ајачио – Ремс, Евиан – Троа, Лориен – Сошо, Олимпик Лион – Нанси, Брест – Монпеље; од 21 часот почнува дуелот Бастија – Олимпик Марсеј.

Колото ќе се комплетира утре со одигрување на натпреварот Бордо – Сент Етиен.

Табела: Олимпик Лион 34 бодови, ПСЖ 32, Олимпик Марсеј 29, Сент Етиен 26, Валенсиен 26, Бордо 26, Ница 26, Рен 26,.

Би можело да ве интересира

Марсеј понуди девет милиони евра за Милик, Наполи бара повеќе

Ана Ололовска

Покетино за победата над Брест: Среќни сме од резултатот, но ПСЖ има уште многу да поправи

Ана Ололовска

Марсеј е подготвен да го купи Милик за осум милиони евра

Ана Ололовска

Ди Марија не ги вклучи Ибрахимовиќ, Нејмар и Мбапе во симболичниот тим на ПСЖ

Ана Ололовска

ПСЖ објави за крај на соработката со тренерот Тухел

Ана Ололовска

ПСЖ нема да го пушти Паредес да замине во друг клуб

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 − five =