Одбојкарите повторно го пропуштија златото во Сребрената лига

Од:

Одбојкарската репрезентација на Македонија и во третиот обид не успеа да стигне до трофејот во Европската сребрена лига, откако во финалето беше поразена од Данска со 3-1 во сетови.

Македонската репрезентација имаше добар влез во воведниот сет и имаше контрола на резултатот. Данците успеаја да се приближат, но нашиот состав го освои сетот со 25-23.

Во вториот сет Данска заигра многу подобро и во средината на сетот успеа да направи опиплива предност и беше за сигурна за 19-25 и израмнување на 1-1.

Голема битка се водеше во третиот сет во кој се водеше израмнета борба, но финишот им припадна на Данците кои го освоија сетот со 25-27 и дојдоа на чекор до титулата.

Во четвртиот сет Данците беа во одличен ритам, го освоија со 19-25 и го прославија трофејот во Европската сребрена лига ина пласманот ов Златната лига.

Би можело да ве интересира

ЕП: Турција пресилна за македонските одбојкари

Ана Ололовска

Македонските одбојкари денеска против фаворитот Турција на ЕП

Ана Ололовска

Македонските одбојкари вечерва против Финска го отвораат ЕП

Ана Ололовска

Николов: Размислуваме само на Финска

А1он

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Ана Ололовска

Македонските одбојкари со победа ја почнаа Балканијадата во Косово

Ана Ололовска