Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

Од:

Најмалку 16 лица се повредени во нов бран пресметки меѓу навивачи групи на француски прволигашки екипи, соопшти денеска полицијата, известувајќи за два одвоени инциденти што се случиле во средата вечер.

Како што соопшти локалната полиција, група од 50 навивачи на Монпеље на излез од автопат нападнала автобус со приврзаници на гостинскиот клуб Бордо и притоа 16 лица морале да побараат лекарска помош.

Инцидент во средата се случи и на натпреварот меѓу домашниот тим Анжер и Марсеј. Гостинските навивачи го напуштија својот сектор на трибините и се судрија со навивачите на домашниот тим, a полицијата соопшти дека за среќа инцидентот минал без посериозни последици.

Француското фудбалско првенство сезонава веќе го потресоа неколку навивачки инциденти, од кои најголемиот се случи на 18 овој месец на натпреварот меѓу Ленс и Лил, кога во пресметка меѓу навивачките групи беа повредени десетина луѓе.

Би можело да ве интересира

Француски министер прогнозира раст на цените и во текот на 2022 година

Ана Ололовска

Француски министер најави можност ЕУ да воведе санкции против Полска

Ана Ололовска

Невреме во Франција остави 250.000 домаќинства без струја

Ана Ололовска

Злосторство во Франција, тело на маж без глава пронајдено во градот Болен

А1он

Франција ја разгледува можноста за воведување ваучери за бензин за домаќинствата со ниски примања

Катерина Павлова-Николовска

Франција со план за изградба на шест нуклеарки