Нови лоши вести за Голден стејт: Клеј Томпсон скина лигаменти

Клеј Томпсон од Голден Стејт скина лигаменти за време на дуелот шестиот дуел од финалето на НБА, објави „ЕСПН“.

Торонто ги детронира „воините“ и стана шампион за прв пат во својата историја.

Дваесет и девет-годишниот бек беше фаулиран во третиот период од шестиот натпревар помеѓу Голден Стејт и Рапторс, по што го повреди коленото.

Томпсон, кој ја освои титулата на НБА во 2015, 2017 и 2018 година, присилно го напушти теренот, а потоа бил забележан како се движи со патерици.

Голден Стејт не можеше да смета и на Кевин Дурант, кој се здоби повреда на Ахиловата тетива во петтиот натпревар помеѓу Голден стејт и Торонто. Се очекува Дурант да ја пропушти целата следна сезона во НБА.

Би можело да ве интересира

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Ана Ололовска

Поради „Најк“, ЛеБрон ќе продолжи да го носи бр. 23

Ана Ололовска

Оклахома и Хјустон ги сменија Вестбрук и Пол

Ана Ололовска

Договорот на Дурант со Нетс е за 3 + 1 година

Ана Ололовска

Телетовиќ: Ми беше досадно во НБА

Ана Ололовска

Ленард потпиша со Клиперс три години

Ана Ололовска