Новата сезона во Лигата на шампиони почнува на Фарските Острови

Од:

Со двата полуфинални натпревара од прелиминарното коло денеска официјално почнува новата сезона во фудбалската Лига на шампони.

Сезоната 2021/22 во елитното клупско натпреварување ќе биде отворена со пресметките меѓу шампионите на Фарски Острови, ХБ Торшавн и Интер од Андора (20 часот, Драч) и Фолгоре од Сан Марино против косовскиот првак Приштина (20 часот, Елбасан).

Македонскиот шампион Шкендија стартува од 1. квалификациско коло против словенечка Мура.

Шкендија е домаќин на првиот натпревар, што според најавите ќе се игра на 7 јули на Арената „Тодор Проески“ во Скопје, додека реваншот е по една недела во Мурска Собота.

Титулата европски првак ја брани екипата на Челзи.

Би можело да ве интересира

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

А1он

Таткото на Аке почина непосредно по неговиот гол првенец во Лигата на шампиони

А1он

Тухел: Многу кандидати за титулата во Лигата на шампиони

А1он

Чеферин: Не би ми пречело ако Реал, Барселона и Јувентус ја напуштат Лигата на шампионите

А1он

Одреден составот на групите во Лигата на шампиони

А1он

Шкендија ќе игра пред полна „Фазанерија“ во Словенија

Жарко Настоски