Новата сезона во Евролигата започнува на 30 септември, наскоро познат целиот распоред

Од:

Календарот за сезоната 2020/2021 година во Евролигата и Еврокупот ќе биде целосно готов на крајот на јуни или почетокот на јули. Ова го соопштија од прес-службата на Евролигата.

Сезоната 2019/2020 на турнирот беше прекината предвреме заради пандемијата на коронавирус по 28 од вкупно 34 кола. Ова е првпат во историјата на Евролигата, основана во 1958 година, кога натпреварувњето не заврши.

– Новата сезона е предвидена да започне на 30 септември. Во моментов работиме на календар и за Евролигата и за Еврокупот. Веројатно е дека календарот ќе биде целосно готов до крајот на јуни или почетокот на јули, објавија раководството на турнирот.

18 екипи ќе учествуваат во Евролигата.

Би можело да ве интересира

Тренерот на Барселона ја именува ЦСКА за фаворит во Евролигата

Ана Ололовска

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска