Новата сезона во АБА лигата започнува на 19 септември

Од:

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година.

Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени од 14 клуба до сезоната 2024/25.

Во согласност со потврдениот систем на натпреварување, последнопласираниот тим на АБА-лига нема да има право да учествува на ова ниво на натпреварувањето во наредната сезона, додека 13-пласираниот тим на АБА-лигата и финалистот на АБА Лига 2 ќе се соочат едни со други во баражот за АБА-лигата.

Поради пандемијата на коронавирус откажан е Суперкупот на АБА 2020/21 година.

Доколку Приморска, која има финансиски проблеми не се откаже од натпреварувањето, МЗТ Скопје Аеродром ќе остане во АБА 2, каде во новата сезона, од македонските клубови ќе игра и Работнички.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата

Ана Ололовска

Трета титула во низа за Реал во шпанскиот Суперкуп

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лука Дончиќ на 14 години – како се калеше светскиот талент

А1он

Смит: НБА воведува премногу строги ограничувања за гостите

А1он

Лилард стана десеттиот играч во историјата на НБА лигата со 50+ поени на најмалку десет настапи во кариерата

А1он

Поранешен кошаркар на Црвена звезда почина за време на тренинг

А1он