Новак конечно слета во Австралија по речиси една година

Од:

Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија по речиси една година, откако беше депортиран во јануари 2021 година бидејќи не сакаше да се вакцинира против коронавирусот.

Новак дојде во Австралија со лет од Дубаи.

Српскиот тенисер од 1 јануари ќе игра на турнирот во Аделаида, а од 16 ќе настапи на Австралија опен откако минатата сезона беше спречен во тоа.

Сагата околу Новак, вакцината и документите во Австралија траеше неколку дена во јануари, по што Србинот беше депортиран.

Новак сега е подготвен за нови предизвици во Австралија каде што главна цел ќе му биде 10. трофеј на првиот Грен слем сезонава.

Би можело да ве интересира

Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

Надал: Немам доволно големо его за да кријам – Ѓоковиќ е најдобар во историјата

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

Угледниот шпански весник тврди: Ова се 14 причини зошто Новак е најдобар на сите времиња

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го совлада Медведев и ја освои 24 Грен слем титула

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца