Новак го победи Хуркач и се пласира во полуфиналето во Дубаи

Од:

Новак Ѓоковиќ ја продолжува импресивната серија резултати и во новата сезона.

Тој го оствари 15-от последователен триумф од почетокот на годината и се пласираше во полуфиналето на турнирот во Дубаи, победувајќи против Хуберт Хуркач со 6:3, 7:5.

Тоа беше петта средба на двајцата тенисери и петта победа на светскиот рекет број еден, кој претходно го совлада Полјакот на Ролан Гарос, Вимблдон и на Мастерсот во Париз и Мадрид.

Сервираше беспрекорно, го држеше противникот на дистанца.

Колку беше добар на сервис говори фактот што не му дозволи на Хуркач ниту една брејк можност.

Штом се разви играта, Новак доминираше во темпото и ударите и најмногу го принудуваше Полјакот на грешки.

Новак без поголеми проблеми ја одржа таа предност на брејкот и по 35 минути стигна до поставената предност, 6:3.

При 5:4 за Хуркач, Полјакот имаше 0:30 на сервис на српскиот тенисер, но Новак освои четири поени во низа и израмни на 5:5.

А потоа следеше фантастична партија во која Ѓоковиќ ја искористи петтата брејк топка 6:5, а потоа сервираше за победа во следната.

Негов противник во полуфиналето ќе биде победникот од мечот меѓу Данило Медведев и Борна Ќориќ.

Би можело да ве интересира

Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

ВИДЕО: Во Џеда продолжи изградбата на највисоката кула во светот, ќе биде 1.000 метри

Предраг Петровиќ

Надал: Немам доволно големо его за да кријам – Ѓоковиќ е најдобар во историјата

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

Угледниот шпански весник тврди: Ова се 14 причини зошто Новак е најдобар на сите времиња

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го совлада Медведев и ја освои 24 Грен слем титула