Нов убедлив триумф на Италијанците, се пласираа меѓу 16-те најдобри на ЕУРО2020

Од:

Италија е првиот сигурен осминафиналист на ЕУРО2020, откако „Азурите“ триумфираа вечерва над Швајцарија во Рим со 3:0 (1:0) и со шест бодови се на чело на групата А по воведните две кола.

Двоен стрелец во италијанските редови беше Мануел Локатели (26 и 52 минута), а победата ја завери Чиро Имобиле на минута пред крајот на мечот.

За Италија ова беше 29-ти натпревар без пораз и десетта победа во низа.

Во последното трето коло во групата А, Италија на 20 јуни во Рим му е домаќин на Велс, додека истиот ден Швајцарија и Турција ќе играат во Баку.

Табела во А-групата: Италија 6 бода, Велс 4, Швајцарија 1, Турција 0.

Би можело да ве интересира

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски

Англија се избори за своето прво финале на европските првенства

Жарко Настоски

Италија по четврти пат е во финалето на европските првенства

Жарко Настоски