Норвежанецот Руд испиша тениска историја

Од:

Тенисерот Каспер Руд стана првиот Норвежанец во историјата, кој обезбеди место на завршниот АТП турнир закажан во Торино од 14. до 21 овој месец.

Руд обезбеди настап на завршниот турнир на кој традиционално учествуваат осумте најдобри тенисери и двојки со победата во осминафиналето на Мастерсот од серијата 1000 во Париз против Американецот Маркос Гирон со 6-2, 6-1/.

Руд оваа година освои пет турнири, идентично како и Германецот Александер Зверев и со тоа двајцата тенисери се најуспешни на АТП турнирите оваа сезона.

Би можело да ве интересира

Максимални победи за Зверев и Монфис

А1он

Без „Класа 2022“ во тениската Куќа на славни

А1он

Тенисерите на Канада го освоија АТП купот

Ана Ололовска

Надал ја освои 89. титула во кариерата

Ана Ололовска

Ивановски ќе настапи на Австралија опен за јуниори

Ана Ололовска

Доминик Тим ќе го пропушти Австралија опен

А1он