Нојер: Нормално е играчите да земаат пониски плати

Од:

Капитенот на Баерн Минхен, Мануел Нојер изјави дека е природно играчите да прифатат намалување на платите заради кризата со коронавирус. Фудбалерите на Баерн се согласија да ги намалат надоместоците и Нојер ги повика сите клубови да го следат овој тренд.

– Ние, играчите, имаме привилегија да примаме високи плати и сосема е нормално да ги намалиме платите кога е потребно. Баерн има околу 1.000 вработени кои исто така прават вршат задачи. Сакаме да им помогнеме како тим и со тој потег ние им даваме безбедност и тие ги задржуваат своите работи, рече Мануел Нојер.

Играчите на чело со Нојер и Баерн се согласија да им ги намалат платите за 20 проценти како одговор на кризата. Ова ќе му помогне на клубот да не отпушта персонал и да ги намалува платите. Германската репрезентација веќе објави дека донира 2,5 милиони евра на социјални каузи за да им помогнат на оние кои се погодени од кризата, а Нојер е непокорен дека оваа одлука воопшто не била тешка.

Би можело да ве интересира

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он

Во Благоевград повеќе од 300 ученици во карантин поради инфицирање со Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Седум земји од ЕУ „високо загрижувачки“ поради смртноста од Ковид-19

Ана Ололовска

ЕУ бара земјите-членки да им објаснат на граѓаните што е социјална дистанца

Ана Ололовска