Њукасл ги замоли навивачите да не се облекуваат во арапски стил

Од:

Раководството на англискиот фудбалски прволигаш Њукасл, кој претходно овој месец доби сопственици од Саудиска Арабија, ги повика своите навивачи да не доаѓаат на натпреварите облечени во арапски стил, бидејќи тоа би можело да ги навреди другите приврзаници на клубот.

Реакцијата на клубот уследи откако на неделниот натпревар против Тотенхем на трибините можеа да се забележат навивачи на Њукасл, кои носеа традиционална арапска облека во знак на задоволство од преминувањето на клубот во рацете на новите сопственици.

– Гестот е симпатичен и позитивно прифатен, но останува можноста дека таквото облекување е културно несоодветно и ризикува да ги навреди другите луѓе. Ги повикуваме навивачите на клубот да носат сè што е нормално за нивната култура и вера, соопшти клупското раководство.

Њукасл по преземањето од страна на Саудијците стана најбогат клуб во светот, а во Премиерлигата моментно е на претпоследното место што денеска доведе до смена на тренерот Стив Брус.

Би можело да ве интересира

Рангник чека работна дозвола да дебитира на клупата на Јунајтед

А1он

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Ана Ололовска

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед го потврди отказот: Солскјер секогаш ќе биде наша легенда

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Погба по вторпат заминува од „Олд Трафорд“

Ана Ололовска