Њујоршкиот маратон откажан поради пандемијата

Од:

Маратонот во Њујорк, кој требаше да се одржи на 1 ноември, беше откажан поради пандемијата од коронавирус, објавено е денеска.

Организаторите, здружението „New York Road Runners“ (NYRR), заедно со кабинетот на градоначалникот, соопштија дека решението за откажување на најголемиот маратон во светот е поради кризата со коронавирусот и загриженоста за здравјето и безбедноста на сите учесници, гледачи, волонтери и персонал.

„Откажувањето на годинашниот маратон беше неверојатно разочарувачка за сите вклучени, но неизбежна одлука од гледна точка на здравјето и безбедноста, рече извршниот директор на „NYRR““ Мајкл Капирацо во изјавата.

Трката, која се движеше низ сите пет окрузи во градот и имаше 53.640 учесници во 2019 година, е третата од шесте големи светски маратонски трки планирани за годинава која се откажува поради пандемијата. Бостонскиот маратон, кој беше закажан за април, а подоцна одложен за септември, на крајот беше откажан за првпат во својата 124-годишна историја.

Токискиот маратон се одржа на 1 март само во присуство на елитни маратонци, лондонскиот маратон беше одложен за 4 октомври од 26 април, а организаторите на трката во Берлин исто така го откажаа маратонот. Организаторите на маратонот во Чикаго досега не објавија никакви измени на закажаната трка во октомври.

Би можело да ве интересира

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Скандал во Хрватска: Медицински лица без маски лумпувале со жива музика во ковид болница

Жарко Настоски

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски