Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, но ќе бидат обврзани на двонеделен карантин

Од:

ВТА со писмо ги информираше играчите за условите под кои ќе можат да дојдат на Австралија опен 2022, објави новинарот Бен Ротенберг.

dobivaj vesti na viber

Во писмото се вели дека сите играчи мора да приложат негативен тест за коронавирус најмногу 72 часа пред поаѓање во Австралија, а потоа уште еден во рок од 24 часа по пристигнувањето.

Целосно вакцинираните играчи после тоа не подлежат на никакви ограничувања. Од играчите кои нема д абидат вакцинирани ќе се бара да поминат двонеделен карантин во хотелот, а потоа редовно да се тестираат. Не е наведено дали ќе можат да тренираат додека се во изолација.

Сепак, се остава можност, во зависност од актуелната ситуација со пандемијата, овие услови да можат да се променат.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе настапи на Австралијан Опен, забраната е укината, ќе добие виза

ВИДЕО: Неуништливиот Надал со епски прсврт до историската 21. грен-слем титула

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Навивачка влета на теренот на финалето на Австралија опен

ВИДЕО: Кирјос и Кокинакис победници на Австралија опен во двојки

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ешли Барти го освои Австралија опен, прва Австралијка со триумф во Мелбурн по 44 години

Катерина Павлова-Николовска

Медведев спаси меч топка и со голем прсврт се пласираше во полуфиналето на Австралија опен