Ненад Димитријевиќ се приклучи на националниот тим

Од:

Машката сениорска кошаркарска репрезентација ги продолжува подготовките за августовските квалификации на ФИБА. По работната недела во Маврово, и одигрувањето на контролниот меч во Бар против селекцијата на Црна Гора, нашите најдобри кошаркари се во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Од денеска продолжија со работа во СЦ „Борис Трајковски“ каде ќе тренираат до крајот на оваа седмица, по што следува преселба во СРЦ „Кале“.

Она што е особено важно е дека од денешниот утрински тренинг, селекторот на нашата сениорска репрезентација Александар Јончевски го има на располагање и Ненад Димитријевиќ.

Откако ги регулираше своите приватни обврски поврзани со преселбата во новиот клуб, Уникс Казан, еден од нашите најдобри кошаркари е веќе на тренинг, па новиот предводник на „црвено-жолтите“ го чека доаѓањето само уште на Кристијан Николов, за да бидат комплетни, и што е можно подобро подготвени за она што следува во последната недела од август.

Првите два меча од претквалификациите за Евробаскетот 2025, Македонија ќе ги одигра против Данска на гости на 25. август и три дена подоцна против Словачка во Скопје.

Би можело да ве интересира

Ти Џеј Шортс, најдобриот стрелец во Бундеслигата, ќе биде нов репрезентативец на Македонија

Стојан Ѓуроски надвор од кошаркарските терени следните два месеца

А1он

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Ана Ололовска

Втор пораз на македонските кошаркари во мундијалските квалификации

А1он

Украина втор противник на македонските кошаркари во мундијалските квалификации