Ненад Димитријевиќ ќе заработи половина милион евра за една сезона во Уникс Казан

Од:

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Ненад Димитријевиќ во новата сезона ќе игра за рускиот клуб Уникс Казан како позајмен кошаркар од Валенсија. Шпанскиот клуб го потврди трансферот, а познато е и колку ќе заработи одличниот плејмејкер за една сезона во овој тим.

dobivaj vesti na viber

Димитријевиќ ќе инкасира 500.000 евра за сезона, двојно повеќе од договорот што го имаше со Валенсија. Со тимот на Уникс Казан тој ќе настапува во ВТБ – лигата и ќе биде ривал со тренерот Емил Рајковиќ кој е на кормилото на ЦСКА Москва.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Марканен и Финска ја „спакуваа“ Хрватска!

Полска во драма подобра од Украина за четврт-финале на Евробаскетот

Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните

Германците си поигруваа, но не ја испуштија големата предност

Атаман: Ова е најлошиот пораз во мојата кариера