НБА ќе доделува две нови награди, во чест на Лери Бирд и Меџик Џонсон

Од:

НБА лигата воспостави две нови награди кои ќе се доделуваат од оваа сезона, а се именувани по Лери Бирд и Меџик Џонсон, легендите кои „помогнаа да се дефинира модерната НБА со нејзиниот индивидуален сјај и тимски успех во 1980-тите“.

dobivaj vesti na viber

Ќе бидат доделени награди за најдобрите играчи од финалето на конференцијата.

Наградата Лери Бирд ќе ја добие МВП играчот на источното финале, а наградата Меџик Џонсон за МВП на западното финале.

Годинава за финалето на Истокот се борат Милвоки и Бостон (3:2) и Мајами и Филаделфија (3:2), а за финалето на Запад, Феникс и Далас (3:2) и Голден Стејт и Мемфис (3:2).

Би можело да ве интересира

Јокиќ по 16. пат со трипл-дабл оваа сезона, Денвер подобри од Сакраменто

Ана Ололовска

Сабонис за Халибуртон – Трејд на релација Индијана-Сакраменто

Ана Ололовска

Адетокумбо ги растури Лејкерси, Финикс победија во Филаделфија

Ана Ололовска

Леброн се врати, Лејкерси го добија старото дерби со Никси

Ана Ололовска

Пауел и Ковинготн во ЛА Клиперс, Бледсо во Портланд

Ана Ололовска

Вестбрук: Не сум во криза, ќе се справам со ситуацијата

Ана Ололовска