НБА и Здружението на играчи се согласија за поголемо осигурување при сериозни повреди

Од:

Националната кошаркарска асоцијација (НБА) и Здружението на играчи на лигата постигнаа договор со кој ќе бидат обезбедени 2,5 милиони долари осигурување при повреди на крајот на кариерата, објави „ЕСПН“.

Осигурувањето ќе ги покрие повредите добиени на теренот, вклучително и КОВИД-19.

Покрај тоа, исплатата ќе биде во прилог на приходите од договорот и опфаќа активни играчи до 35-годишна возраст.

Претходно се плаќаше приближно 312,000 американски долари, според американското издание.

Би можело да ве интересира

Тејтум објасни за скандалот во соблекувалната на Селтикс

Ана Ололовска

Дурент ќе игра на секоја позиција во Бруклин

Ана Ололовска

Бостон намали на 2:1 во серијата со Мајами

Ана Ололовска

На Леброн не му е сеедно што ја загуби титулата МВП

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанис: Не ме нарекувајте МВП додека не станам шампион

Ана Ололовска

Лејкерси поведоа во финалната серија на Западот

Ана Ололовска