НБА ѕвездите ја растурија Шпанија

Од:

Кошаркарската репрезентација на САД со убедлива победа од 100:78 синоќа во Барселона против домашната Шпанија, ги заврши подготовките за настапот на Олимписките игри каде важи за најголем фаворит за првото место.

Најефикасен играч во победничката репрезентација беше Кармело Ентони со 27 постигнати поени, а неговиот репрезентативен колега Леброн Џејмс реализира 25. Двоцифрен број поени имаше и Кевин Дјурант – 13.

Во поразената селекција По Гасол даде 19 поени, а Ибака имаше учинок од 16 коша. Третиот Шпанец со двоцифрен ефект беше Наваро кој даде 11 поени.

Натпреварот се одигра во арената „Сент Жорди“ пред повеќе од 16 илјади гледачи.

За САД ова беше петта победа во исто толку подготвителни натпревари пред почетокот на ОИ. „Дрим-тимот“ во изминатиов период освен Шпанија ги победи и Доминиканска Република, Бразил, Велика Британија и Аргентина.

Би можело да ве интересира

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Leave a Comment

2 × five =