Навратилова: Политиката го уништува тенисот

Од:

Мартина Навратилова, поранешната најдобра тенисерка во светот, исто како и актуелниот прв светски рекет Новак Ѓоковиќ, не се согласува со одлуката на организаторите на Вимблдон да не дозволат учество на руски и белоруски тенисери оваа година.

„Политиката го уништува тенисот. Протерувањето на Русите и Белорусите не е начин да се реши проблемот. Колку и да ги жалам украинските тенисери и народот, мислам дека Англичаните претераа со овој потег“, изјави легендарната Навратилова.

Ниту АТП ниту ВТА не ја поддржаа одлуката на Вимблдон.

„Се случуваат многу лоши работи, но ова е сосема погрешна одлука на Англиската тениска асоцијација. Ова нема да помогне никому. Разбирам казнување на тимови, но мислам дека од тоа треба да се изземат поединците“, истакна Навратилова.

Би можело да ве интересира

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он

Надал незапирлив во 2022, лесно до мексиканската титула

Ана Ололовска

Надал го надигра Медведев

Ана Ололовска