Навивачот на Сити сè уште во кома по нападот во Белгија

Од:

Навивачот на англискиот фудбалски клуб Манчестер сити, кој беше нападнат на пат кон својот дом на враќање од натпреварот против Клуб Бриж во Лигата на шампиони одигран неделава во Белгија, е во стабилна состојба, но сè уште е во кома, соопшти денеска Обвинителството.

Сити во вторникот го совлада Бриж на гостински терен со 5-1, а по натпреварот се случи инцидент кога 63-годишен белгиски навивач на Сити беше физички нападнат на паркинг од пет лица и поради сериозни повреди веднаш беше пренесен во болница.

Еден од осомничените напаѓачи е обвинет за кражба со тешко насилство, еден за нанесување тешки телесни повреди, а сите петмина се обвинети за небрежност.

Петмината напаѓачи денеска беа изведени во судот во Гент.

Тројца од нив се пуштени под строг надзор, вклучувајќи и забрана за посета на фудбалски натпревари, додека двајца останаа притвор.

Белгиско Обвинителство соопшти дека повредениот навивач „има повреди опасни по живот“.

Би можело да ве интересира

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Ана Ололовска

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед го потврди отказот: Солскјер секогаш ќе биде наша легенда

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Погба по вторпат заминува од „Олд Трафорд“

Ана Ололовска

За Обамејанг заинтересирани Манчестер сити и Барселона

Ана Ололовска