Навивачите се враќаат на трибините во Премиер лигата, но ќе мора да бидат тивки

Од:

Навивачите во Премиер лигата, по речиси десетмесечна пауза, викендов конечно ќе се вратат на фудбалските стадиони, во намален број и со стриктно почитување на мерките за спречување на ширење на коронавирусот.

Дозвола од Премиер лигата да ги отворат вратите на своите стадиони за ограничен број на навивачи, до максимум 2.000, добија десет премиерлигаши.

Согласно рестриктивниот протокол, навивачите ќе мораат да носат заштитна маска на лицето, да одржуваат социјална оддалеченост на трибините и да се воздржат од гласно скандирање и пеење навивачки песни.

Првиот натпревар во Премиерлигата, кој за првпат од март годинава ќе се игра во присуство на публика, ќе биде мечот во Лондон меѓу Вест Хем и Манчестер Јунајтед, во сабота од 17:30 часот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Приштина му подигнаа споменик на фудбалерот Фадиљ Вокри, го откри премиерот Курти

Жарко Настоски

Шкендија и Шкупи ги дознаа можните противници во следното коло од Конференциската лига

Жарко Настоски

Палестинската фудбалска асоцијација и се заблагодарува на Барса што одби да игра во Ерусалим

Ана Ололовска

Саудиска Арабија сака заедно со Италија да го организира Светското првенство во 2030 година

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска