Натпревар во Португалија прекинат поради недоволно здрави фудбалери

Од:

Натпреварот од 12. коло во португалското првенство меѓу градските ривали Белененсес и Бенфика синоќа во Лисабон се претвори во фарса и беше прекинат во 49 минута при водство на гостинската екипа од 7:0.

Поради голем број заразени фидбалери со коронавирус, Белененсес го почна натпреварот со само девет фудбалери, што Бенфика безмилосно го казни со седум голови во првото полувреме.

На почетокот на вториот дел бројот на играчи во редовите на Белененсес се спушти под неопходниот минимум од седум играчи по што дуелот беше прекинат.

Би можело да ве интересира

Истраги за даночни измами во португалскиот фудбал

А1он

Сантош ќе ја напушти португалската репрезентација доколку не се пласира на СП 2022

Ана Ололовска

Диего Коста се согласи да се пресели во Бенфика

Ана Ололовска

Португалија: Почина млад фудбалер кој претрпе инфаркт на натпревар, четири дена се бореше за живот

Жарко Настоски

Роналдо никогаш нема постигнато гол против Франција, ова е неговата најлоша низа

Ана Ололовска

Роналдо ја прослави јубилејната, 100-та победа со репрезентацијата на Португалија

Ана Ололовска