Најдобрата резерва во НБА доби 130 милиони долари

Од:

Мајами Хит го „врза“ најдобриот шести играч во лигата за минатата сезона, Тајлер Хиро со нов четиригодишен договор.

dobivaj vesti na viber

Хиро, по сезоната во која имаше просек од 20,7 поени по натпревар, доби договор вреден 130.000.000 долари.

Мајами Хит го зедоа Хиро, како 13. пик на драфтот во 2019 година, минатата сезона го формираше столбот на Хит заедно со Џими Батлер и Бем Адебајо, кои исто така добија договори вредни над 100.000.000 долари од Мајами.
Хиро минатата сезона како резерва постигна најмалку 30 поени на осум натпревари, што е најмногу од сезоната 2018/2019, кога такво остварување имаше Лу Вилијамс.

Заедно со Џордан Кларксон од Јута, тој е единствениот играч кој како резерва постигнал најмалку 1.000 поени.

Хиро е шестиот играч од класата 2019 кој добил продолжување на договорот, вклучувајќи ги и првите тројца избрани Зион Вилијамсон, Џа Морант и Ар-Џеј Берет.

Извор: Тоспорт

Би можело да ве интересира

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Детроит го порази Денвер со Јокиќ, Дејвис не можеше сам против Феникс

Рафалот на Кари им пресуди на Кливленд, нов пораз на Лејкерси, Бостон го победи Денвер

Монструозна партија на Дончиќ со трипл-дабл им пресуди на Бруклин Нетс

Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните

Донован Мичел во Кливленд