Наградниот фонд за „Ролан Гарос“ зголемен на 36 милиони евра

Од:

Наградниот фонд на овогодишниот Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 отсто на 36 милиони евра, со што победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по 2,1 милион.

Вкупниот фонд од 36 милиони евра е поголем за четири милиони во однос на минатата година. Најголемо зголемување од 16 отсто е за играчите кои ќе ги загубат натпреварите меѓу првото коло и четвртфиналето.

Победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,1 милион евра, што е за 100 илјади повеќе во однос на лани.

Натпреварите почнуваат на 22 мај, а тутули бранат Шпанката, Гарбиње Мугуруза и Новак Ѓоковиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

ВИДЕО: Повторно инцидент-со рекетот удри дете во публиката