Нагелсман најмлад тренер што го помина плејофот во ЛШ, Мурињо трет пат по ред елиминиран во осминафиналето

Од:

Тренерот на бундеслигашот Лајпциг, Јулијан Нагелсман стана најмладиот фудбалски стручњак во историјата на Лигата на шампионите кој ја помина првата рунда од плејофот. Нагелсман го предводеше Лајпциг до четвртфиналето со наполнети 32 години и 231 ден.

dobivaj vesti na viber

За разлика од него, Мурињо трет пат во низа не го помина осминафиналето. Неговиот Тотенхем синоќа загуби од Лајпциг со 3:0 и не успеа да влезе во четвртфиналето.

Претходно, под водство на Португалецот во сезоната 2014/15 Челзи загуби од ПСЖ, а во сезоната 2017/18 Манчестер јунајтед беше елиминиран од Севиља.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рома ја освои Конференциската лига, Мурињо влезе во историјата

Мурињо: Рома е „мала“ во очите на моќните

Ана Ололовска

ЕСПН: Мурињо е најдобриот тренер Манчестер јунајтед во ерата по Фергусон

Ана Ололовска

Мурињо ја презеде одговорноста за катастрофалниот пораз во Норвешка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мурињо користи дронови и голем екран на тренинзите на Ромa

Ана Ололовска

Мурињо: Бензема и Кејн не се само стрелци, тие се фудбалери, другите напаѓачи не придонесуваат ништо за тимот ако не постигнат гол

Ана Ололовска