Надал загуби само 4 гема и ја забележа 81-та победа на „Ролан Гарос“

Носителот на 16 „Гренд слем“ титули и светски број 1, Рафаел Надал загуби само четири гема на „Сузан Ланглен“, постигнувајќи ја 81-та победа на „Ролан Гарос“ – 6:2, 6:1, 6:1 за 125 минути против Аргентинецот Гвидо Пеја.

„Матадорот“ имаше потешкотии само во првиот сет, иако резултатот не го покажува тоа, а потоа сите напори на 78-иот тенисер во светот да му се спротивстави на Шпанецот, не резултираа со никаков успех.

Следниот противник на „Кралот на земја“ во третиот круг во Париз ќе му биде Ришар Гаске, кој нема победа во 15 натпревари против Надал и освоил само четири сета против него.

Од фаворитите во следното коло се пласираа и Хуан Мартин дел Потро, Кевин Андерсон, Доминик Тим, Миша Зверев, Фабио Фоњини, Марин Чилиќ итн.

Рафаел Надал: Ќе играм на Ролан Гарос ако чувствувам дека можам да се натпреварувам

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се врати на теренот со победа против Флавиo Коболи

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Директорот на Индијан Велс разочаран од потегот на Надал

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери