Надал загуби само 4 гема и ја забележа 81-та победа на „Ролан Гарос“

Од:

Носителот на 16 „Гренд слем“ титули и светски број 1, Рафаел Надал загуби само четири гема на „Сузан Ланглен“, постигнувајќи ја 81-та победа на „Ролан Гарос“ – 6:2, 6:1, 6:1 за 125 минути против Аргентинецот Гвидо Пеја.

„Матадорот“ имаше потешкотии само во првиот сет, иако резултатот не го покажува тоа, а потоа сите напори на 78-иот тенисер во светот да му се спротивстави на Шпанецот, не резултираа со никаков успех.

Следниот противник на „Кралот на земја“ во третиот круг во Париз ќе му биде Ришар Гаске, кој нема победа во 15 натпревари против Надал и освоил само четири сета против него.

Од фаворитите во следното коло се пласираа и Хуан Мартин дел Потро, Кевин Андерсон, Доминик Тим, Миша Зверев, Фабио Фоњини, Марин Чилиќ итн.

Би можело да ве интересира

Холандскиот ветеран Рожер е првиот тенисер позитивен на коронавирусот во Токио

Жарко Настоски

Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Жарко Настоски

„Го мразам како да е фашист“ – индиски колумнист откри зошто никогаш не би навивал за Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Федерер експресно збришан на Вимблдон, Ѓоковиќ лесно до полуфиналето

Жарко Настоски

Мареј по 25. пат победи во пет сета

Ана Ололовска

Андреску е последната фаворитка која загуби во првото коло на Вимблдон

Жарко Настоски