Надал со сензационален пресврт до победа над Медведев

Од:

Рафаел Надал го совлада Данил Медведев со 6:7, 6:3, 7:6, во супер драматичниот меч на тенискиот завршен Мастерс турнир во Лондон.

Русинот испушти огромна шанса за првпат во кариерата да победи против Шпанецот. Медведев водеше со 5:1 во третиот решавачки сет, имаше и меч-топка, но не ја искористи, и психолошки падна, па првопласираниот на АТП листата доби пет гејма едноподруго. Медведев на кратко се врати во ритам, освои гејм и се избори за тај-брејк, но Надал дојде до прваta победа во Лондон.

Победата на Надал е лоша вест за Новак Ѓоковиќ, кој посакува да се врати на врвот на АТП листата, па сега Србинот мора да ги добие сите мечеви до крајот на турнирот ако сака да го заземе тронот.

Би можело да ве интересира

Чориќ: Немам коронавирус, повторно сум на терен

Ана Ололовска

Надал: Сакам да освојам 25 Гренд слем титули

Ана Ололовска

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

Беноа Пер: Не сакам да играм на УС Опен, сакам да останам жив

А1он

Надал со сензационално откритие за легендарен натпревар со Федерер

Ана Ололовска