Надал се откажа: Немам избор

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да не игра на Мастерсот во Монтреал.

„Бикот од Мајорка“ се врати на тренинзите по повредата на Вимблдон пред неколку дена, но сепак смета дека периодот на опоравување и подготовка треба да трае малку подолго.

Сопственикот на 22 грен слем титули почувствувал мала непријатност на тренингот во четвртокот, поради што не сакал ништо да ризикува.

Се надевам дека повторно ќе играм во Монтреал, турнир кој го сакам и кој пет пати сум го освоил пред публика која секогаш убаво ме дочекувала. Немам друг избор освен да размислувам за моето здравје во овој момент“, напиша Надал на Твитер.

Турнирот во Монтреал ќе се игра од 7 до 14 август, а таму нема да биде ниту Новак Ѓоковиќ поради тоа што не е вакциниран.

Надал го освои во 2005, 2008, 2013, 2018 и 2019 година, што беше последно издание на ова натпреварување.

Би можело да ве интересира

Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Ана Ололовска

Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Сега немаш ништо да ми кажеш? Вавринка остана зачуден: молам?

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Медведев се „расплака“ по победата во Дубаи

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Казахстанец ја шокираше тениската јавност: Скрши три рекети за 20 секунди

Предраг Петровиќ