Надал се огласи по операцијата: Санирани две повреди, познато кога ќе се врати на теренот

Од:

Рафаел Надал минува низ тежок период, бидејќи поради повреда на колкот мораше да оди на операција, која помина добро.

Шпанецот по операцијата се огласи на социјалните мрежи и откри кога ќе се врати на терените.

„Здраво на сите! Како што знаете, имав операција синоќа. Сè одеше добро со артроскопијата на левата псоас тетива, која ме исфрли од конкуренција од јануари. Регулирана е и старата повреда на лабрумот на левиот колк, што сигурно ќе помогне тетивата да еволуира подобро. Сакам да им се заблагодарам на лекарите Марко Филипон, Хаиме Вилар и Анхел Руиз-Котор за нивната работа. Веднаш ќе започнам со прогресивна функционална рехабилитација и нормалниот процес на закрепнување за кој ми е кажано е пет месеци, доколку се биде добро. Ви благодарам повторно за сета поддршка што ми ја давате и ми ја пружате секој ден. Денес, исто така на мојот роденден, не е посакувано или сонувано место, но е живот. Ви благодарам на сите“, напиша Надал со слика од креветот.

Најверојатно Надал нема да го видиме на теренот до почетокот на следната сезона, а јасно е дека Шпанецот ќе направи се за да биде во најдобар ред за сезоната на земјени терени во 2024 година.

Би можело да ве интересира

На Надал му е забранет настапот во Париз

Предраг Петровиќ

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Федерер откри против кој тенисер имал најмногу проблеми

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Направи нешто што беше невозможно

Предраг Петровиќ

Настеасе: Рекордот на Надал на Ролан Гарос е побитен од рекордот на Ѓоковиќ“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Надал: Настапот на Ролан Гарос е невозможен, нема да играм во следните неколку месеци

Ана Ололовска