Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

Од:

Рафаел Надал по голема борба избори пласман во четвртфиналето на Ролан Гарос каде ќе се сретне со големиот ривал Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

По пет сета и четири часа и 23 минути игра, Шпанецот го победи Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасиме со 2:3 во дуелот од осминафиналето на вториот Грен слем во сезоната.

Канадскиот тенисер го доби воведниот сет со 6:3, а потоа на Шпанецот му припаднаа следните два со 3:6, 2:6.

Сепак, во четвртиот сет Аугер-Алиасиме беше подобар со 6:3 и го одведе мечот во решавачкиот петти сет.

Во него Надал искористи брејк кој беше доволен за 3:6 и конечни 2:3.

Би можело да ве интересира

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди

Каспаров: Ѓоковиќ и Овечкин се пример за општествената отупеност

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Победникот на Вимблдон падна за четири места на АТП листата

ВИДЕО: Ѓоковиќ го изненади принцот Џорџ, му го даде пехарот од Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска