Надал предлага да се укине вториот сервис

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал смета дека правилото за втор сервис треба да се укине. Шпанецот е меѓу првите осум играчи по процентот на успешност при првото сервирање.

– Јас би го укинал вториот сервис. Во тој случај мечевите ќе бидат поинтересни. Покрај тоа, може да се заштеди многу време. Навистина, меѓу првиот и вториот сервис поминува многу време, вели Надал.

Предлогот на Надал е еден од многуте кои произлегоа во последно време за промена на правилата во тениските мечеви, но останува да се види како ќе биде прифатен во тениските кругови и кај надлежните за „белиот спорт“.

Би можело да ве интересира

Виландер: Федерер ќе се пензионира на крајот на 2021 година

Ѓоковиќ по жрепката на US Open: Не ми кажувајте каде падна Федерер

Ана Ололовска

Серена против Шарапова во дербито на првото коло на УС Опен

Шарапова: Нема ништо подобро од вечерен меч на УС Опен

Ана Ололовска

Иванишевиќ меѓу номинираните за влез во Куќата на славните

Медведев преку Гофин до трофејот во Синсинати

Ана Ололовска