Надал објави дека нема да игра на Вимблдон и на Олимпијадата

Од:

20-кратниот освојувач на Грен слем титули, шпанскиот тениски ас Рафаел Надал, објави дека се откажува од учеството на Вимблдон, како и од настапот на Олимписките игри во Токио, објаснувајќи дека збиениот распоред не му дозволувал на неговото тело да закрепне.

„Здраво на сите, одлучив да не учествувам на годинешниот Вимблдон и на Олимписките игри во Токио,“ напиша Шпанецот меѓу другото во серија објави на Твитер.

„Тоа никогаш не е лесна одлука, но откако го послушав моето тело и разговарав со мојот тим, разбирам дека ова е правилната одлука“, напиша Надал.

„Целта а да се продолжи мојата кариера и да продолжам да го правам она што ме радува, а тоа е да се натпреварувам на највисоко ниво и да продолжам да се борам за тие професионални и лични цели на максималното ниво на натпреварување“, вели Надал, кој во моментов е на третото место на АТП-рангирањето, зад Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев.

Би можело да ве интересира

Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Ана Ололовска

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска

Кина и Јапонија прво според медалите по шестиот ден на Олимпијадата

Жарко Настоски