Надал незапирлив во 2022, лесно до мексиканската титула

Од:

Рафаел Надал го продолжи совршениот старт на 2022, победувајќи го Британецот Камерон Нори со 6:4/6:4 во финалето на Мексико опен во Акапулко во својот прв турнир по освојувањето на рекордната 21. гренд слем титула во кариерата на Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

На Надал му беа потребни 1 час и 54 минути да го совлада 12-рангираниот Нори четврти пат во четири меѓусебни меча, за да ја освои својата четврта титула во Акапулко по таа во 2005, 2013 и 2020 и вкупно 91. АТП трофеј во кариерата.

„Камерон е многу опасен тенисер, никогаш не е лесно да се игра против него. Имав многу тешки моменти во мечот“, изјави Надал, кој турнирот го освои без загубен сет.

Надал е непоразен од 5 август 2021 кога загуби од Лојд Херис во третото коло на Вашингтон опен, по што стави крај на сезоната поради повреда на стапалото. Иако постоеја шпекулации дека е блиску до пезија, тој се врати во Австралија со победа на Самерсет опен во Мелбурн, по што го освои и Австралија опен.

Би можело да ве интересира

Чориќ го елиминира Надал од мастерсот во Синсинати

Карењо Буста го освои Монтреал

Анонимна Бразилка ја порази Швјонтек во Торонто

Кирјос е „ѕвер“ – спаси пет меч топки за полуфинале во Вашингтон

Надал се откажа: Немам избор

Калин Ивановски во четврт-финалето на турнирот во Австрија