Надал: Немам доволно големо его за да кријам – Ѓоковиќ е најдобар во историјата

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во интервју за „Ас“ изјави дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња.

Освојувачот на 22 Грен слем титули зборуваше во контекст на освоените титули и истакна дека според тој параметар нема дебата за тоа кој е најдобар.

„Бројките се бројки, статистиката е неумолива и во таа смисла Новак има подобри бројки од моите, тоа е неспорно. Немам доволно големо его за да се обидам да ја прикријат реалноста или да ја прикажам поинаку. Ова е вистината. Остатокот се вкусови, инспирација, начин на интерпретација, дали ви се допаѓа едното или другото. Во однос на титулите, Ѓоковиќ е најдобар во историјата и нема за што да се расправа. Секогаш секој може да креира приказна како што сака, да потсети на моите многубројни повреди.„За мене е жално што моето тело (беше) во таква состојба, но и тоа е дел од спортот“, изјави Надал.

Не се чувствува фрустриран што Новак го престигна по бројот на грен слем титули.

„Му честитам на Ѓоковиќ за се што постигна и тоа не ми предизвикува никаква фрустрација. Нема да бидам тој што преку лична борба се обидува да сака да биде тоа што не е. Што е – е, што не е – не е. Ова го кажувам задоволен од се што сум направил“, додаде Рафа.

Тој верува дека само неговиот сонародник Карлос Алкараз може да го спречи Ѓоковиќ уште да нижи рекорди.

“До неодамна Карлос беше број еден во светот. Иако е многу млад, во моментов е практично единствениот ривал на Ѓоковиќ. Чекор пред другите. Моето чувство е дека кога игра во 90 отсто од случаите исходот на мечот зависи од него. Во таа смисла, „Она што се случи на Вимблдон не ме изненади. Реалноста е дека е фантастично за спортот и тенисот да има некој како него кој си посветува толку многу време на себе“, рече Надал.

Таа планира да игра двојки со него на Олимпијадата.

Би можело да ве интересира

Надал го „склопи“ совршениот тенисер

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули