Надал не оди на Олимпијада

Од:

„Ова е еден од најтешките денови во мојата кариера“, рече актуелниот олимписки победник од Пекинг, Рафаел Надал.

dobivaj vesti na viber

„Не сум во состојба да се натпреварувам, па заради тоа нема ни да патувам во Лондон“, рече Надал, не наведувајќи за каква повреда се работи.

Заради проблемите со левото колено тој го откажа хуманитарниот меч со Новак Ѓоковиќ во Мадрид. Последен натпреварувачки двобој му беше шокантниот пораз на Вимблдон од Чехот Росол.

„Не можам да бидам себичен. Интересот на шпанскиот спорт е на прво место, посебно интересот на тенисерите кои се поспремни за настап од мене. Пробав да го забрзам опоравувањето и да тренирам до последен момент, но не ми било судено“, рече Надал.

Би можело да ве интересира

Кирјос е „ѕвер“ – спаси пет меч топки за полуфинале во Вашингтон

Надал се откажа: Немам избор

Калин Ивановски во четврт-финалето на турнирот во Австрија

Руд го освои Гштад

АТП сака Мастерс на тревната подлога

Рубљов и Касаткина би можеле да се откажат од руските државјанства