(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал преку социјалните мрежи ја коментираше победата над Австриецот Доминик Тим во финалето на Гренд Слемот „Ролан Гарос“.

– Ви благодарам „Ролан Гарос“ за ова неверојатно искуство. 12! Сè уште не можам да верувам во тоа, напиша Надал на Твитер.

Надал го освои 18-от Гренд слем и 12-та титула во Париз.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Ана Ололовска

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска