Надал му се налути на Мекинро за обвинувањата дека троши премногу време

Од:

Рафаел Надал откри дека планира да зборува со Џон Мекинро, откако на прес-конференцијата по победата во првото коло на САД опен против 180-рангираниот Ринки Хиџаката главна тема беше неговото често трошење на времето при сервирање.

dobivaj vesti na viber

Надал, кој е фаворит за титулата во Њујорк во отсуство на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, беше лут кога му беше посочено дека Џон Мекинро кажал дека поминува „лесно“ кај судиите кои не го предупредуваат за оддолжувањето меѓу поените.

„Мислам дека тоа е смешно. Во мојата тениска кариера добив многу предупредувања, но никогаш за кршење рекет или правење глупости на теренот, туку само поради времето. Имам проблем со тоа што се потам многу и кога играте во вакво време. Во последните години момчињата кои носат топчиња не носат и пешкири и мораш да одиш да си земеш. Не сметам дека добивам посебен третман од судиите. Ако имам повеќе од 25 секунди добивам предупредувае. Не сфаќам зошто Џон го кажа тоа на ТВ и ќе порзговарам со него подоцна“, вели Надал.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

А1он

Надал ќе одмори од тенисот

Надал со крвав нос избори пласман во третото коло

Мекинро му одговори на Надал: Сите знаеме што прави последните 15 години

Чориќ го елиминира Надал од мастерсот во Синсинати

Надал се откажа: Немам избор