Надал ќе ги пропушти турнирите во Пекинг и Шангај

Од:

Актуелниот најдобар тенисер во светот Рафаел Надал соопшти дека поради повредата на коленото нема да учествува на турнирите во Пекинг и Шангај.

Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро.

– По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина, соопшти Надал.

Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер.

Би можело да ве интересира

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска

Реал Мадрид предложи одржување на натпревар помеѓу Федерер и Надал на „Сантијаго Бернабеу“

Ана Ололовска

Реал Мадрид до Надал: Горди сме што сте почесен член на нашиот клуб

Ана Ололовска

ВИДЕО: Надал по четврти пат го освои US Open

Ана Ололовска

Надал: Медведев е најсилниот противник за финалето

Ана Ололовска

Петто финале на US Open за Рафаел Надал

Ана Ололовска