Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

Од:

Освојувачот на рекордни 21 гренд слем титули Рафаел Надал зборуваше за нивото на болка со кое ја продолжува својата кариера, откако вчера беше елиминиран од Мастерсот во Рим по три сета од Денис Шаповалов.

dobivaj vesti na viber

„Се врати болката и многу е голема. Не сум повреден. Јас сум спортист кој живее со повреда, така што тоа не е ништо ново. Тоа е постојана ситуација за мене. Да бидам искрен, секојдневието е тешко и понекогаш ми е тешко да ја прифатам таа ситуација. Не можам да играм без средства против болки, бидејќи воопшто не би можел да играм. Болката ти ја прекинува среќата“, вели Надал.

Повредата доаѓа многу блиску пред Ролан Гарос, кој стартува на 22 мај и Шпанецот признава дека болката еден ден ќе го натера да се пензионира.

„Можам да замислам дека ќе дојде време кога главата ќе каже: ‘Доста е’. Поради болката немаш среќа, не само во тенисот, туку и во животот. И проблемот е што многу денови живеам со голема болка. Што ќе се случи за една или за повеќе недели, навистина не знам“, признава 35-годишниот ветеран.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

А1он

Надал со крвав нос избори пласман во третото коло

Украинката Костјук по поразот од Азаренка: Како тенисерка ја почитувам, како човек не

Мекинро му одговори на Надал: Сите знаеме што прави последните 15 години

Надал му се налути на Мекинро за обвинувањата дека троши премногу време

Чориќ го елиминира Надал од мастерсот во Синсинати