Надал и Ѓоковиќ во полуфиналето во Рим

Од:

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ го продолжува својот пат кон одбраната на титулата на Мастерсот во Рим откако во четвртфиналето го совлада Французинот Жо Вилфред Цонга со 7:5, 6:1.

Противник на Ѓоковиќ утре од 20 часот во полуфиналето треба да му биде победникот од вечерашниот мече меѓу Роже Федерер и најдобриот италијански тенисер Андреас Сепи.

Во второто полуфиналет ќе играат Рафаел Надал (3) и Давид Ферер (6), откако денеска Надал славеше со 6:4, 7:5 против Томаш Бердих, додека Ферер со 7:6, 6:3 беше поуспешен од Французинот, Гаске.

Би можело да ве интересира

Српска тенисерка добива смртни закани: Наталија ги откри пораките што ги добила

Горан Наумовски

ВИДЕО: Скандалозен потег на францускиот тенисер

Предраг Петровиќ

Руска тенисерка доби забрана за влез во Полска од Белград, непожелна е

Предраг Петровиќ

Филип Краиновиќ се повлече од Вимблдон

Предраг Петровиќ

Кирјос: Не жалам, загубив од најголемиот на сите времиња

Предраг Петровиќ

Алкараз сака подвиг што не го направил ниту Ѓоковиќ