Надал го совлада Делбонис и се пласира во третото коло на Австралија опен

Од:

Првиот светски рекет Рафаел Надал денеска го совлада Аргентинецот Федерико Делбонис со 3-0, по сетови 6:3, 7:6 и 6:1 и се пласира во третото коло на Грен слемот Австралија опен.

Мечот траеше два часа и 30 минути.

Во следното коло ривал на Шпанецот ќе биде неговиот сонародник Пабло Карено Буста.

Вкупниот награден фонд на првиот од четири Грен слем што се играат во текот на годината изнесува 49,1 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ го помина Надал по бројот на финалиња на Мастерс турнирите

Ана Ололовска

Надал по поразот во Рим: Не бев на ниво

Ана Ололовска

Надал: Турнирот во Рим ќе биде добар тест, но немам големи очекувања

Ана Ололовска

Надал го потврди учеството на турнирот во Рим

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го освои Синсинати и го изедначи рекордот на Надал

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го победи Баутиста и се израмни со Надал по бројот на Мастерс финалиња

А1он